A Megfelelő Hallásvédő Eszköz Kiválasztása
A megfelelő hallásvédő eszköz kiválasztásának 4 lépése.
Hallásvédelmi választékunk különböző csillapítási értékekkel rendelkező védőeszközöket kínál, melyek közül könnyen kiválasztható az adott munkahely számára az ideális megoldás.
EN352-1:2002
Hallásvédelem – Fejpántok
EN352-2:2002
Hallásvédők – Füldugó
EN352-3:2002
Hallásvédelem – Ipari védősisakra szerelhető fejpántok
EN352-4:2002
Hallásvédők – Szint-függő fültokok
EN352-8:2002
Fültok rádióval felszerelve
A munkavédelmi szabványok tartalmazzák a követelményeket, tekintettel a gyártásra, tervezésre, teljesítményre és a vizsgálati módszerekre vonatkozóan.
SNR (egyszerűsített zajcsökkentés):
Átlagos csillapítási érték
HML: a csillapítási érték átlagos frekvenciaszintben kifejezve:
H: a védőeszköz csillapítási értéke magas frekvencián (magas zajok)
M: a védőeszköz csillapítási értéke közepes frekvencián.
L: a védőeszköz csillapítási értéke alacsony frekvencián. (basszus hangok)
A hallásvédő eszközök teljesítménye meg kell feleljen a munkahelyen lévő kockázatok mértékének. A zajszintet a normál szintre kell csökkenteni, de el kell kerülni a túlzott csillapítást, mivel a dolgozót így elszigetelhetjük a környezetétől és ez akár további balesetekhez is vezethet.
Az EU 2003/10/EC direktívájának előírásai A direktíva célja megvédeni a dolgozókat a káros zajszintek melletti munkavégzéstől. | ||
Napi 8 órás expozíció, 85 dB szinten vagy a felett | Napi 8 órás expozíció, 80dB szinten vagy a felett | Napi 8 órás expozíció, 75 és 80dB közötti szinten |
Kötelező a hallásvédők használata | Önkéntesen választható használatra kell a védőeszközöket biztosítani. | Hallásvédelem használata javasolt |
Hogyan védekezzen?
A megfelelő hallásvédő eszköz kiválasztásának 4 lépése.
1. Határozza meg a zaj jellegét: stabil, ingadozó, időszakos vagy pulzáló.
2. Mérjük meg a zajt a munkaállomáson: intenzitás (dB) hangerő (Hz)
A hangok erejének megértése A hangok erejét decibelben mérjük (dB), mely skála nem egyenes. A 10dB növekedés duplázza a hangerőt. A 85dB szintet tartjuk a maximum biztonságos munkavégzés közbeni zajszintnek. |
3. Határozza meg az expozíciós időt.
4. Számítsa ki a zajcsökkentés szükséges mértékét a 2003/10/EC direktíva szerint.
A hang legfőbb jellemzője a frekvencia, vagyis az egy másodperc alatti rezgések száma. Az emberi fül számára hallható hangok a 20 és a 16 000 Hz frekvencia tartományba esnek. A hangnyomásszint mértékegysége a decibel (dB), amely megmutatja, hogy hányszorosan lépi túl a hang a 20 μPa referenciaértéket, vagyis az 1000 Hz frekvencián hallható leghalkabb hang nyomását.
A hallásvédelem egészségügyi határértéke statikus jellegű (max. 5dB-lel ingadozó hangnyomásszintű) zajoknál 80 dB, impulzus jellegű (hangimpulzusok min. 10 ms időközzel) zajoknál pedig 135 dB. Amennyiben a munkahely napi átlagos zajszintje nincs egyértelműen ezen határértékek alatt, azt méréssel kell meghatározni, és a megfelelő intézkedéseket megtenni (egyéni védőeszközök, műszaki zajcsökkentés, változtatás a munkaeszközökön, munkaszervezésen stb). A zajexpozíciós határérték még védőeszköz használata mellett sem haladhatja meg a 87 dB-es (LEX,8h), illetve 140 dB-es (Lmax) mértéket.
A zajvédelemre vonatkozó előírások figyelmen kívül hagyása a maradandó, súlyos egészségkárosodás okozásán túl, még a táblázatban jelölt elviselhető időtartamokon belül is egyéb, azonnal jelentkező negatív hatásokkal járhat: növekvő pulzus szám, emelkedő vérnyomás, gyorsan bekövetkező fáradtság, figyelmetlenség, fejfájás, hányinger és egyensúlyzavar.
A megfelelő fültok (EN352-1) vagy füldugó (EN352-2) kiválasztásához figyelembe kell venni, hogy a védőképesség mértéke adott zajterhelés mellett frekvenciasávonként különböző, ezért az adott zajszint karakterisztikájának megfelelő védőeszköz szükséges.
A helyesen kiválasztott hallásvédő is csak akkor nyújt elegendő védelmet, ha azt – a használati utasításban is leírt - megfelelő módon helyezik fel és viselik.
Zajszint nagysága (dB) Elviselhető időtartam halláskárosodás veszélyével
80 dB porszívó Hallásvédő viselése ajánlott*
85 dB dízelmozdony 8 óra
88 dB fűnyíró 4 óra
91 dB fúrógép 2 óra
94 dB nyomdagép 1 óra
97 dB vésőgép 30 perc
100 dB körfűrész 15 perc
110 dB légkalapács 30 másodperc
120 dB vasúti kürt 2 mp (fájdalomküszöb)
130 dB lövés 1 másodperc
140 dB vadászgép 0,5 másodperc
*80 dB-t meghaladó zajszintnél a munkaadó köteles hallásvédelmi védőeszközt biztosítani, aminek viselése 85 dB-felett kötelező.
Figyelem: a zajszintet nem szabad 15 dB-lel a beavatkozási határérték alá csökkenteni, mert az súlyos következményekkel járó kommunikációs problémákat okozhat.
Fontos tudni , hogy a hangterjedés logaritmikus tulajdonsága miatt két azonos hangnyomásszintű zajforrás + 3 dB expozíciónövekedést jelent, tehát két 90 dB-es gép együttes kibocsátása 93 dB lesz.
Cimkék:Hallásvédő, Munkavédelmi fülvédő